Z naších fotogalérií

Hlavná stránka arrow Krása dreva arrow Súčasnosť spracovania dreva arrow Súčasnosť spracovania dreva v Kolároviciach
Súčasnosť spracovania dreva v Kolároviciach
Napísal Administrator
17.01.2009

Našu peknú dedinu aj v 21. storočí obklopujú bohaté lesy. Prevládajú ihličnaté, asi na dvoch tretinách plochy, zvyšok tvoria listnaté lesy. Z ihličnanov prevláda smrek, menej jedľa a borovica. Z listnatých stromov prevláda javor a buk. Názov pohoria  Javorníky vznikol z rozšíreného zastúpenia javora.

V lesoch prevláda intenzívne hospodárenie, väčšina je v rukách a opatere pôvodných vlastníkov. K navráteniu lesov prišlo po roku 1989. Väčšina dreva, ktoré sa v lesoch ťaží sa odváža na spracovanie do Bytče, Žiliny a okolité píly. Je potešiteľné, že určité množstvo sa priamo spracúva doma- v Kolároviciach.

Súčasné spracovanie dreva možno rozdeliť na dve oblasti:

1.) Priemyselné spracovanie dreva - ktoré tvorí píla, výroba nábytku, okien a dverí.

2.) Umelecké spracovanie dreva - je v šikovnosti rodiny Mičienkovcov, zamerané na výrobu hračiek a rezbárstvo.

1.) Priemyselné spracovanie dreva v Kolároviciach.

• 1.1. Píla - gáter, vo vlastníctve Jozefa Hrtánka, pôsobila vKolároviciach od roku 1998 do roku 2003. Zamerala sa na rezanie dosiek, hranolov aforšní podľa požiadaviek zákazníkov. Vsúčasnosti už firma ukončila činnosť.
  • 1.2. Výroba nábytku zmasívu pod vedením šikovného majstra Štefana Fanu. Firma má sídlo na hornom konci obce. Má slušné strojové vybavenie aprecíznym spracovaním nábytku zmasívneho dreva má dobré meno vokolí. Vyrába kuchynské linky, stoly, stoličky, obývacie steny aspálne. Niektoré kusy nábytku majú aj prvky umeleckého spracovania.
  • 1.3. Stolárstvo Komada - pod vedením Petra Komadu pôsobí na dolnom konci obce. Zameriava sa na výrobu eurookien adverí zmasívu. Vdnešnom období rozmachu stavebníctva nemá firma núdzu ozákazníkov. Na povrchovú úpravu používa širokú farebnú paletu lakov afarieb. Okná advere už škrášľujú nejednu stavbu vKolároviciach, aj našu školu, ale svojou kvalitou sa presadili po celom Slovensku.

2.) Umelecké spracovanie dreva v Kolároviciach.

Umeleckému spracovaniu dreva sa venuje rezbár Milan Mičienka a umeleckej výrobe hračiek Vladislav Mičienka.

2.1. Drevené sochy a „Farská galéria" Milana Mičienku.

Milan Mičienka je vyučený rezbár v Rajci pod vedením chýrneho majstra Pekaru, autora

„Slovenského Betlehema" v Rajeckej Lesnej.

Milanove drevené plastiky, najčastejšie z lipového dreva, zdobia nejednu domácnosť

v Kolároviciach. Jeho veľkým umeleckým počinom bolo vytvorenie „Farskej galérie."

Galériu tvoria sochy svätcov z dreva v nadživotnej veľkosti, od 3 do 4 metrov. Väčšinu

sôch vytesal a vydlabal M. Mičienka, niektoré vytvorili jeho priatelia rezbári z viacerých

kútov Slovenska.

Prvá časť galérie bola otvorená v auguste  2002  z príležitosti  690.výročia vzniku obce

Kolárovice. V roku 2004 bola galéria doplnená o ďalšie sochy. Umiestnená je blízko

kostola vo farskej záhrade, čo jej dalo aj názov. Je voľne prístupná a patrí k ozdobám

Kolárovíc.

Samostatne, mimo galérie, je umiestnená veľká drevená socha Svätého Huberta, v sedle

pod  vrchom Stráž. Tiež  dielo  M. Mičienku. Každoročne na  sviatok sv. Huberta  -  v

septembri  sa stretnú poľovníci, priatelia prírody na spoločnej svätej omši pod šírim

nebom. Akciu dopĺňa bohatý kultúrny program. Podieľajú sa na nej poľovníci

z Kolárovíc, zo združenia „Tetrov", obecný úrad a farský úrad v Kolároviciach.

2.2. Firma Baltazár - je zameraná na výrobu ekologických detských drevených hračiek.

Svoju dielňu má v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva v Kolároviciach.

Výrobný sortiment hračiek je veľmi široký - prevládajú zvieratká, skladačky,

domčeky, vozíčky s bohatou úpravou a širokými možnosťami využitia. Hračky sú

príjemné na dotyk, väčšinou z tvrdého dreva, kvalitne opracovaného. Svoju produkciu

vyvážajú výhradne do zahraničia, najmä Belgicka, Nemecka, Francúzska a Spojených

štátov.

Firma sa úspešne zúčastnila viacerých celosvetových výstav hračiek a rozširovala si

svoje trhy.

Teší nás, že v Kolároviciach je firma so zahraničnou pôsobnosťou. Pri oslavách 50.

výročia školy sa firma prezentovala krásnou výzdobou hračiek.

Z uvedených faktov vyplýva, že občania Kolárovíc sú podnikaví, tvoriví a šikovní.

Vedia  dobre  spracovať  drevo  a so  svojimi  výrobkami  obstoja  v okolitej konkurencii.

Drevospracujúce  firmy  robia  peknú  reklamu  našej  obci  a tiež  pomáhajú  zlepšovať

zamestnanosť v Kolároviciach.

Vyučujúci aj žiaci ZŠ s MŠ v Kolároviciach sa tešia na ďalšiu spoluprácu pri mapovaní

histórie a súčasnosti Kolárovíc.